• InfoGuide
  • Education & Work

Німецька шкільна система освіти

15
Share
Bookmark

Date31 Aug 2021

15
Share
Bookmark

Ви прибули в Німеччину і шукаєте хорошу школу для своєї дитини?

В багатьох країнах це могло б здатися складним завданням для батьків. Але не в Німеччині, адже суспільна школа за рогом Вашого дому стає вибором для багатьох сімей. Тут Ваша дитина познайомиться з іншими дітьми зі свого району, отримає хорошу освіту, і це все - безкоштовно.

Як функціонує система освіти в Німеччині?

Відповідальними за шкільну та університетську освіту в Німеччині є федеральні землі. Вони мають так званий культурний суверенітет і можуть самостійно вирішувати, як упорядкувати власну шкільну систему. Як результат, шкільні системи німецьких федеральних земель можуть суттєво різнитися між собою. Однак Міністерство Науки та Освіти запевняє, що всі федеральні землі мають спільні  освітні стандарти.

Обов'язкове шкільне навчання

В Німеччині відвідування школи є обов'язковим. Це означає, що на відміну від інших країн, де дозволяється домашнє навчання, в Німеччині батьки не мають права самостійно навчати дітей вдома, а є зобов'язані забезпечити їх навчання у шкільному навчальному закладі. Це правило стосується не лише громадян Німеччини, але й іноземців, які тут проживають

Шкільний час

В багатьох школах навчання закінчується опівдні або трішки пізніше опівдня і школярі йду додому на обід. Для дітей, які потребують догляду після обіду, існують групи продовженого дня, які в Німеччині називаються "Hort" (вимов."горт" - нім."притулок"). Там діти можуть пообідати, отримати поміч з домашнім завданням, а також провести вільний час,займаючись спортом або креативними видами діяльності.

Зростає також кількість шкіл повного навчального дня, в яких уроки закінчуються після обіду, а про дітей дбають до раннього вечора.

Шкільні канікули

Шкільні канікули являються не загально-врегульованими, а різняться між собою від однієї федеральної землі до іншої. Таке врегулювання задумане для того, щоб уникнути пробок, які б виникали на дорогах, коли сім'ї всіх федеральних земель вирушали б на канікули одночасно. Зазвичай, діти мають приблизно 12 тижнів шкільних канікул у році,  включаючи 6 тижнів влітку, 2-3 тижні під час Різдвяних та Пасхальних свят, а також додаткові канікули весною та восени.

Оцінки і табель

Навчальна успішність школярів протягом року визначається за допомогою письмових та усних тестів, які оцінюються за 6-бальною системою, де 1 - це найвища оцінка, а  6 - найнижча. Вкінці навчального року кожен школяр отримує табель. Також декілька разів на рік проводяться навчально-батьківські збори, на яких батьків інформують про навчальну успішність їхніх дітей. 

Які є типи шкіл?

Спочатку Ваша дитина йде в початкову школу, яка в Німеччині називається Grundschule (вимов."грундшулє"). Тут навчаються діти віком 5-7 років. В початковій школі дитина навчається протягом 4 років, у Берліні та Бранденбурзі - 6 років. Вибір початкової школи, як правило, не є Вашим власним: діти можуть відвідувати середню школу тільки  у своєму районі міста.  Таке правило дозволяє дітям знайомитися з іншими дітьми свого району, разом ходити до школи, а також виконувати разом домашнє завдання та проводити вільний час після уроків. 

Після закінчення початкової школи, базуючись на успішності школяра/школярки, вчитель дає рекомендації щодо їхнього подальшого навчання. Тоді батьки разом з дитиною можуть вибрати для неї середню школу, які бувають різних типів.

В Німеччині існують наступні 3 типи середньої школи: Hauptschule (вимов."гауптшулє"), Realschule (вимов."реальшулє") та Gymnasium (вимов."ґімназіум").

Hauptschule (вимов."гауптшулє" - нім."загальна школа") існує для забезпечення загальної шкільної освіти. Закінчивши її, школярі отримують після 9го класу "Hauptschulsabschluss" (вимов."гауптшульабшлюсс" - нім.дослівно "закінчення загальної освіти"), після 10го - кваліфікований "гауптшульабшлюсс". Це є найнижча шкільна кваліфікація в Німеччині.

Realschule (вимов."реальшулє" - нім.дослівно "реальна школа") пропонує вищий рівень загальної шкільної освіти, яку школяр закінчує після 10го класу, отримуючи атестат "Mittlere Reife" (вимов."міттлєре райфе" - нім.атестат "середньої зрілості").

На цьому етапі закінчується обов'язкова шкільна освіта і молодь може вибирати наступний шлях, орієнтуючись на подальше академічне або ж на професійне навчання.

Однак, не хвилюйтесь - якщо Ваша дитина вирішує продовжувати навчання після Hauptschule або Realschule та робити "Abitur" (вимов."абітур")(наприклад, для подальшого навчання в університеті), то в різних федеральних землях існує безліч шляхів це зробити.

Gymnasium (вимов."ґімназіум" - нім."гімназія") пропонує найвищий рівень середньої освіти. Для того, щоб потрапити на навчання в гімназію, потрібно мати  хорошу середню оцінку при закінченні початкової школи. 

Загальна кваліфікація для вступу в університет називається Abitur (Абітур) та отримується після 12го або 13го класу. З Абітуром у кишені Ваша дитина може йти навчатися в університет.

Крім того, в Німеччині існує й іновативна шкільна модель, яка називається Gesamtschule (вимов."ґезамтшулє"- нім.дослівно "загальна школа"). Тут не проводиться різниця між Hauptschule, Realschule та гімназією, а всі школярі вчаться однаково до 10го класу. Після цього учні можуть вибирати між професійною освітою та Gymnasiale Oberstufe (вимов."ґімназіалє оберштуфе" - нім."вища гімназія").

За схожим принципом, в декількох німецьких землях, існує Sekundarschule (вимов."секундаршулє" - нім."школа другого ступеня"), яка включає в собі навчання в 5-10 класах, таким чином, комбінуючи навчання в Hauptschule та Realschule. Метою Sekundarschule є підготовка учнів до навчання в гімназії або в професійному навчальному закладі.  В деяких федеральних землях, як наприклад, в Берліні, середня школа пропонує вищу середню шкільну освіту та дає можливість для "Абітуру". 

День відкритих дверей

Як правило, навесні, майже всі школи пропонують День відкритих дверей для батьків та дітей, щоб надати необхідну інформацію та дати їм змогу вибрати школу, яка їм найбільше підходить. Крім того, перед початком навчального року проводиться традиційне "літнє святкування", яке дозволяє побувати в приміщенні школи та роздивитися її зсередини. 

Schulamt 

Ви оглянули типи шкільних навчальних закладів. Оскільки між федеральними землями існує суттєва різниця, то буде доцільним заздалегідь ознайомитися з системою освіти саме у вашому місті та землі, в якій Ви проживаєте. Для цього існує Schulamt (вимов."шульамт" - нім."управління освіти"). Ввівши в Google Schulamt + місто, в якому Ви проживаєте, Ви знайдете потрібну інформацію про місцеву шкільну систему. 

Приватні школи

Private IB schools

Безсумнівно, в Німеччині є і приватні школи. А у великих містах Ви знайдете також Міжнародні або Європейські школи, після закінчення яких учні отримують Абітур,  IB ("міжнародний бакалавр")   або "подвійний ступінь".

Важливо бути добре поінформованим, обираючи одну з таких шкіл. В той час, як учні з німецьким Абітуром можуть вступати до німецького університету, навіть не маючи німецького громадянства та вважаються "Bildungsinländer"("своїми"), школярі з IB ("міжнародний бакалавр")  повинні дотримуватися певних особливих вимог при вступі в університет, а також розраховувати на меншу кількість балів, ніж при німецькому Абітурі. В цьому пункті також існують відмінності в різних федеральних землях. 

Навчальну систему шкіл IB ("міжнародного бакалавра") в Німеччині ми обговоримо більш детально в окремій статті.

#german school system#school in germany#german school system explained